استاندارد IPC چیست؟ + استانداردهای IPC تولید و مونتاژ بردهای مدار چاپی

استاندارد IPC چیست؟

IPC انجمن تجاری برای صنعت اتصال الکترونیکی است، که استانداردهای صنعتی را برای مونتاژ و حفاظت از تجهیزات الکترونیکی و همچنین آموزش، تحقیقات بازار و حمایت از سیاست های عمومی ارائه می کند. IPC یک سازمان عضو محور است و بیش از 3000 شرکت عضو در سراسر جهان دارد. اعضای آن شامل شرکت‌هایی در تمام جنبه‌های صنعت الکترونیک از جمله طراحان، تامین‌کنندگان، تولیدکنندگان برد، شرکت‌های مونتاژ و سازندگان تجهیزات اصلی هستند. در ادامه بیشتر با این سازمان و استاندارد IPC آشنا خواهیم شد.

درباره سازمان IPC

IPC مخفف عبارت Inter Process Communication و به معنای ارتباط بین فرآیندها است. در واقع تکنیکی است که در آن یک سیستم عامل به تمام فرآیندهای مستقل اجازه می دهد تا در یک یا چند سیستم متصل از طریق یک شبکه با یکدیگر تعامل یا ارتباط برقرار کنند؛ در عین حال می تواند به بسیاری از درخواست ها رسیدگی کند. یا می توان گفت که برای به اشتراک گذاری داده ها بین چند رشته فرآیند استفاده می شود.

استاندارد IPC چیست؟

سازمان IPC در سال 1957 تحت عنوان موسسه مدارهای چاپی شروع به کار کرد. بعدا به دلیل گسترش به زمینه های بسته‌بندی و مجموعه‌های الکترونیکی از بردهای خام، نام خود را به مؤسسه اتصال و بسته‌بندی مدارهای الکترونیکی تغییر داد. در سال 1999، نام Inter Process communication (IPC) را با شعار انجمن اتصال صنایع الکترونیک به کار گرفت.

دفتر مرکزی IPC در Bannockburn، Illinois می باشد و دفاتر دیگری در سراسر ایالات متحده امریکا و جهان، از جمله در هند، چین، سوئد و روسیه دارد. موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) IPC را به عنوان یک سازمان توسعه دهنده استاندارد تایید کرده است.

استاندارد IPC چیست؟

استاندارد IPC شناخته شده ترین کدهای پذیرش در صنعت الکترونیک می باشد. این سازمان تقریباً برای هر مرحله از چرخه توسعه محصول الکترونیکی، از جمله طراحی، خرید، مونتاژ، بسته بندی و موارد دیگر، استانداردهایی را منتشر می کند. IPC در حال حاضر بیش از 300 استاندارد فعال و بیش از 1000 استاندارد را در کتابخانه منابع خود دارد.

طراحان الکترونیک در سرتاسر جهان از این استانداردها برای همه چیز از طرح های مرجع عمومی گرفته تا طرح های سفارشی تر استفاده می کنند. کمیته‌هایی متشکل از داوطلبان صنعت الکترونیک از سراسر جهان، استانداردهای IPC را پیش‌نویس، ویرایش و رأی می‌دهند. بیش از 3000 متخصص صنعت در سراسر جهان در این فرآیند شرکت می کنند.

کمیته ها می توانند شامل افرادی از سراسر جهان باشند، زیرا اعضا می توانند از طریق جلسات حضوری، کنفرانس تلفنی و ایمیل شرکت کنند.

این انجمن برنامه‌های خدمات اعتبارسنجی را ارائه می‌کند؛ از جمله تجزیه و تحلیل استانداردها که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا مسائل تولید را بررسی کنند و تعیین کنند که برای رسیدن به انطباق با استانداردها چه کاری باید انجام دهند.

استاندارد IPC چیست؟

همچنین این انجمن، فهرست تولیدکنندگان واجد شرایط و محصولات واجد شرایط را نگهداری می کند؛ برای اینکه به شما در تعیین اینکه آیا محصولی با استانداردهای الکتریکی IPC مطابقت دارد یا خیر، کمک کند.

بیش از 110 مرکز آموزشی دارای مجوز IPC در سراسر جهان وجود دارد. این سازمان همچنین منابع آموزشی آنلاین و چند رسانه ای را ارائه می دهد. این نمایشگاه میزبان رویدادهای آموزشی، و همچنین کنفرانس های فنی و مدیریتی است. از جمله می توان به IPC APEX EXPO – بزرگترین نمایشگاه صنعت تولید الکترونیک در آمریکای شمالی – و APEX جنوبی چین اشاره کرد.

علاوه بر این، سازمان IPC تحقیقات بازار را انجام می دهد و در روابط دولتی و سیاست های زیست محیطی کار می کند. استاندارد IPC از صنعت الکترونیک با تنظیم کننده های سراسر جهان حمایت می کند.

IPC PCB چیست؟

از آنجایی که IPC استانداردهایی را برای صنعت برق و الکترونیک ایجاد می کند، نقش مهمی در تولید استانداردهای PCB ایفا می کند. شما می توانید استانداردهای IPC برای تولید PCB را در هر مرحله از فرآیند تولید PCB، از جمله طراحی و ساخت، بیابید.

به عنوان مثال، در ابتدای ایجاد IPC ،PCB در تنظیم استانداردهای فرمت فایل، نرم افزار طراحی PCB، راهنمای طراحی و مستندات الکترونیکی محصول نقش زیادی دارد. استاندارد IPC همچنین بر متریال مناسب برای مجموعه‌های برد PCB، دستگاه‌های نصب سطحی و پرداخت‌های سطح (پوشش نهایی) تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، استاندارد IPC در آزمایش و بررسی در مورد مقبولیت بردهای مدار چاپی نیز نقش دارد.

استاندارد IPC برای تولید PCB

استانداردهای IPC PCB همچنین الزاماتی را برای لحیم کاری الکتریکی و الکترونیکی در PCB ها تعیین می کند. استانداردهای لحیم کاری اغلب به لحیم کاری مجدد (Reflow) و موجی (Wave Solder) و همچنین اتصالات لحیم کاری مربوط می شوند.

همچنین شرکت‌ها به استاندارد IPC تکیه می‌کنند تا ببینند که آیا مجموعه‌های الکتریکی و الکترونیکی آنها در طول ساخت قابل قبول هستند یا خیر.

استانداردهای IPC مجموعه های کابل و سیم را نیز پوشش می دهند. در نهایت، IPC استانداردهای قابل قبولی را برای ساخت، بازرسی و آزمایش محفظه های الکترونیکی قبل از عرضه PCB به عنوان محصول نهایی، تعیین می کنند.

چرا استاندارد IPC مهم است؟

تولید محصولات PCB ایمن، قابل اعتماد و با کارایی بالا مستلزم توجه مداوم به جزئیات و تعهد به کیفیت در طول فرآیند تولید است. رعایت استانداردهای IPC در طول فرآیند می تواند به شرکت ها در دستیابی به این امر کمک کند.

همانطور که فرآیندهای تولید PCB ها یک رویکرد گام به گام است، استانداردهای IPC نیز برای هر گام ساخته می شوند. با استانداردهای بسیار زیادی برای طراحی، مونتاژ، ساخت و بازرسی PCB، شما می توانید یک استاندارد IPC را برای تقریبا هر مرحله از تولید پیاده سازی کنید.

برای دستیابی به محصولات با کیفیت و قابل اعتماد که انتظارات مشتری را برآورده می کند، شرکت های درگیر در تولید PCB و محصولاتی که از آنها استفاده می کنند باید از طریق استفاده از استانداردهای IPC و گواهینامه های برد مدار چاپی به کیفیت متعهد باشند.

اهمیت استاندارد IPC

رعایت استانداردهای IPC می تواند به یک شرکت کمک کند تا فرآیندها و محصولات خود را از طرق مختلف بهبود بخشد. در زیر چهار مورد از مزایای اصلی استفاده از استاندارد IPC ذکر شده است:

1. بهبود کیفیت و قابلیت اطمینان محصول

رعایت استاندارد IPC در طول فرآیند تولید می تواند به شرکت ها کمک کند تا کیفیت و قابلیت اطمینان محصولات خود را بهبود بخشند. ایجاد محصولاتی که عملکرد بهتر و ماندگاری بیشتری داشته باشند، به رقابتی شدن و سودآوری بیشتر شرکت ها و همچنین بهبود رضایت مشتری کمک می کند.

استانداردهای IPC می توانند به بهبود فرآیندها و همچنین افزایش ثبات در محصولات کمک کنند. استفاده از استاندارد IPC هنگام تست PCB و سایر محصولات می تواند کیفیت ثابتی را تضمین کند.

2. بهبود ارتباطات

پایبندی به استاندارد IPC با اطمینان از اینکه همه از اصطلاحات یکسانی استفاده می کنند و با انتظارات موافق هستند، به بهبود ارتباطات هم در داخل و هم در خارج کمک می کند. در داخل، کارمندانی که به یک زبان صحبت می‌کنند می‌توانند با هم همکاری کنند و تغییرات مورد نیاز برای بهبود را آسان‌تر انجام دهند.

استاندارد IPC همچنین ارتباط با مشتریان، فروشندگان تامین کننده، تنظیم کننده ها و دیگران را بهبود می بخشد. استفاده از اصطلاحات مشابه می تواند از ارتباطات نادرست جلوگیری کند که می تواند منجر به تاخیر در تولید و ناهماهنگی و به طور بالقوه مشتریان ناراضی شود.

این محتوا ادامه دارد …

4.1/5 - (15 امتیاز)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.