مونتاژ قطعات برد الکترونیکی

مونتاژ قطعات برد الکترونیکی

PCB به عنوان جزء اصلی تجهیزات الکترونیکی عمل می کند که حاصل پیشرفت در فناوری مدرن است. بستر محکمی که قسمت‌های مختلف الکتریکی مدار را در خود جای می‌دهد، PCB نامیده می‌شود که معمولاً به رنگ سبز است. در روشی که به عنوان PCBA شناخته می شود، قطعات الکترونیکی روی PCB مونتاژ و لحیم می شوند. این مقاله را با دقت بخوانید تا درباره مونتاژ قطعات برد الکترونیکی بیشتر بدانید!

مونتاژ PCB یا PCBA چیست؟

فناوری مدرن با سرعت بسیار زیادی در جهان در حال گسترش است و تأثیرات آن به راحتی در فعالیت های روزمره ما احساس می شود. شیوه زندگی ما به طور قابل توجهی تغییر کرده است. بسیاری از تجهیزات پیشرفته ی امروزی به لطف پیشرفت های فنی وارد جهان شده اند که ده سال پیش حتی نمی توانستیم آن ها را پیش بینی کنیم. بردهای مدار چاپی به عنوان جزء اصلی تجهیزات الکترونیکی عمل می کنند و حاصل پیشرفت در فناوری مهندسی می باشند.

عملکرد PCB مهمترین موضوع است؛ حتی اگر یک مقاومت کوچک SMD به درستی نصب نشود یا یک قطعه کوچک از PCB حذف شود، PCB باز هم نمی تواند کار کند. بنابراین، قطعات باید به درستی در کنار هم قرار گیرند. هنگامی که قطعات یکپارچه می شوند، PCB ” PCB مونتاژ شده” یا “PCBA” نامیده می شود.

مونتاژ قطعات برد الکترونیکی

مراحل مونتاژ برد الکترونیکی

فرآیندهای کلی مونتاژ برد الکترونیکی شامل افزودن خمیر لحیم کاری به برد، انتخاب و چیدمان قطعات، لحیم کاری، بازرسی و تست می باشند. همه این مراحل باید به دنبال هم انجام شوند و بایستی بر کلیه مراحل نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که یک مونتاژ با کیفیت بالا به دست آمده است.

از آنجایی که امروزه تقریباً در اکثر موارد در مونتاژ قطعات برد الکترونیکی از فناوری نصب سطحی استفاده می کنند، تکنیک مونتاژ PCB که در زیر توضیح داده شده است، نحوه مونتاژ ماشینی قطعات برد الکترونیکی را نشان می دهد. بیایید روند را بخوانیم:

استفاده از شابلون برای اعمال خمیر لحیم کاری

در این مرحله قسمت هایی از برد PCB که در آن قطعات SMD قرار می گیرند ابتدا با خمیر لحیم پوشانده می شوند. برای انجام این کار از شابلون ضد زنگ استفاده می شود.

استفاده از شابلون برای اعمال خمیر لحیم کاری

یک فیکسچر مکانیکی شابلون و PCB را در کنار هم نگه می‌دارد. اپلیکاتوری به نام اسکوییجی خمیر لحیم را به طور یکنواخت روی تمام سوراخهای استنسیل اعمال می‌کند. اپلیکاتور خمیر لحیم کاری را به طور مساوی توزیع می کند بنابراین، باید مقدار مناسب خمیر لحیم برای پر کردن تمام سوراخها در اپلیکاتور استفاده شود. هنگامی که استنسیل برداشته می شود، خمیر در مکان های موردنظر PCB باقی می ماند.

فلز پرکننده به رنگ خاکستری است و از 96.5 درصد قلع، 3 درصد نقره و 0.5 درصد مس ساخته شده است. همچنین بدون سرب است. هنگامی که گرما اعمال می شود، این خمیر لحیم کاری ذوب شده و محل اتصال را جامد می کند.

مونتاژ قطعات برد الکترونیکی به کمک ماشین Pick and Place

قرار دادن خودکار قطعات SMT بر روی بردهای PCB مرحله دوم در مونتاژ قطعات برد الکترونیکی است. ربات های Pick and Place این مرحله از مونتاژ قطعات برد الکترونیکی را انجام می دهند. ربات های خودکار فایلی را دریافت می کنند که طراح PCB آن را آماده می کند. این فایل حاوی مختصات X و Y از پیش تعیین شده برای هر قطعه استفاده شده در PCB است و نشان می دهد که هر قطعه در کجا قرار می گیرد.

مونتاژ قطعات برد الکترونیکی به کمک ماشین Pick and Place

از این رو، ربات Pick and Place با استفاده از این داده ها، قطعات الکترونیکی SMD را به طور دقیق نصب می کند. در واقع همانطور که از اسمش پیداست، ربات‌های Pick and Place، قطعات را برمی دارند و بر روی خمیر لحیم قرار می‌دهند.

لحیم کاری Reflow

لحیم کاری جریان مجدد یا Reflow مرحله سوم مونتاژ پس از قرارگیری قطعات و استفاده از خمیر لحیم است. PCB ها و قطعات در طول لحیم کاری مجدد بر روی نوار نقاله قرار می گیرند. PCB ها و قطعات نصب شده بر روی آنها، از طریق این تسمه نقاله در یک کوره بزرگ با دمای 260 درجه سانتیگراد حرکت داده می شوند.

لحیم کاری Reflow

خمیر لحیم کاری در این گرما ذوب می شود. سپس قطعات به PCB و اتصالات ایجاد شده توسط لحیم ذوب شده ثابت می شوند. PCB پس از قرار گرفتن در دمای بالا وارد خنک کننده ها می شود. سپس اتصالات لحیم کاری توسط این کولرها کنترل و جامد می شوند. در نتیجه، اتصال بین قطعه SMD و PCB به طور دائم برقرار می شود.

مونتاژ قطعات برد الکترونیکی

این محتوا ادامه دارد …

4.8/5 - (5 امتیاز)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.