Silkscreen در PCB چیست؟ کاربرد چاپ راهنما PCB

چاپ راهنما یا سیلک اسکرین

امروزه PCB ها به عنوان جزء لاینفک دستگاه‌های الکترونیکی ظاهر می‌شوند. در طول سال‌های اخیر، به دلیل پیشرفت تکنولوژی، اندازه آن‌ها کاهش یافته است. اگرچه یک برد مدار چاپی دارای چندین جزء برای ایجاد یک اتصال است، اما حاوی اطلاعاتی نیز می‌باشد. اما اطلاعات در یک فضای کوچک چگونه چاپ می‌شوند؟ اینجاست که چاپ Silkscreen به کمک می‌آید. این مقاله در مورد اهمیت چاپ راهنما می‌باشد.

Silkscreen در PCB به چه معناست؟

چاپ Silkscreen در PCB

Silkscreen در PCB یا چاپ راهنما یا چاپ سیلک یا چاپ مارکاژ لایه ای از جوهر است که برای شناسایی المان‌های PCB، علائم، آرم ها، نمادها و کلا هر چیز نوشتاری بر روی برد مدار چاپی استفاده می‌شود. چاپ سیلک به هر دو – سازنده و مهندس – کمک می‌کند تا قطعات مختلف را به راحتی شناسایی کنند. معمولاً از جوهر اپوکسی غیر رسانا برای چاپ راهنما یا همان چاپ Silkscreen در PCB استفاده می‌شود. این جوهر فرمولاسیون متفاوتی نسبت به جوهرهای چاپ معمولی دارد.

اغلب اوقات چاپ سیلک یا چاپ مارکاژ با استفاده از رنگ های زرد، سفید و سیاه انجام می‌شود. فونت های استاندارد خاصی وجود دارد که توسط نرم افزاری که با آن PCB طراحی می‌شود (نرم افزار آلتیوم دیزاینر)، برای چاپ سیلک استفاده می‌شود. با این حال، شما می‌توانید از فونت های سفارشی نیز استفاده کنید.

Silkscreen در PCB چه اطلاعاتی را ارائه می‌دهد؟

چاپ Silkscreen در PCB

Silkscreen در PCB ممکن است هیچ نقشی در عملکرد PCB نداشته باشد؛ با این حال، برای اطلاعاتی که ارائه می‌دهد بسیار ارزشمند است. به عنوان مثال، کمک می‌کند:

 • علائم هشدار دهنده را درک کنید.
 • قطبیت قطعات الکترونیکی را مشخص کنید.
 • قطعات الکترونیکی را از طریق دیزایناتورها تعیین کنید.
 • اعداد منحصر به فرد برد مدار چاپی را شناسایی کنید.
 • علائم سازنده، شماره نسخه و غیره را شناسایی کنید.

مواردی که هنگام طراحی باید برای Silkscreen در PCB در نظر بگیرید.

هنگامی که چاپ سیلک یا چاپ مارکاژ را برای PCB انتخاب می‌کنید، مهم است که انتخاب درستی داشته باشید. برخی از نکاتی که هنگام طراحی برد مدار چاپی باید مدنظر داشته باشید عبارتند از:

 • با دانستن اهمیت PCB چاپ شده با لایه چاپ راهنما، مهم است که آن را از یک سازنده قابل اعتماد تهیه کنید.
 • اگر سعی کنید چاپ راهنما را فقط به یک طرف برد مدار چاپی محدود کنید، به شما کمک می‌کند تا هزینه ها را به نصف کاهش دهید. بسیاری از خدمات مونتاژ PCB برای چاپ دو طرفه ی PCB هزینه دریافت می‌کنند.
 • از رنگ های استاندارد و اشکال بزرگ برای برجسته کردن سیلک اسکرین استفاده کنید.
 • همچنین می‌توانید بررسی کنید که آیا سازنده ی شما انواع خاصی از جوهر ارائه می‌دهد یا خیر. چاپ (DLP) Direct Legend Printing و (LPI)Liquid Photo Imaging گرانتر از بقیه هستند زیرا راه اندازی آن‌ها نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد.
 • چاپ راهنما یا سیلک اسکرین، همان لایه Overlay در نرم افزار آلتیوم دیزاینر می‌باشد و بالاترین لایه یک برد مدار چاپی (PCB) است که به عنوان یک نشانگر مرجع برای قرار دادن قطعات روی برد PCB استفاده می‌شود.
 • چاپ راهنما برای مشخص کردن اطلاعات مفید بر روی برد PCB استفاده می‌شود که می‌تواند به مونتاژ کاران در هنگام مونتاژ برد مدار چاپی کمک کند.
 • هنگام ساخت برد مدار چاپی، سیلک اسکرین به طور پیش فرض بر روی بردهای PCB اعمال نمی‌شود. مشتری باید این را از سازنده ی برد بخواهد و معمولاً هزینه اضافی برای اعمال چاپ راهنما روی برد وجود دارد.

چند مزیت مهم لایه Silkscreen در PCB

مزایای لایه چاپ Silkscreen در PCB

برخی از مزایای مهم استفاده از Silkscreen در PCB یا چاپ مارکاژ بر روی برد مدار چاپی عبارتند از:

 • به مهندسان و تکنسین ها کمک می‌کند تا نقاط تست روی برد PCB را شناسایی کنند. به این ترتیب متوجه می شوند که از کجا اندازه‌گیری های لازم را انجام دهند و در هنگام تست برد مدار چاپی کمک شایانی می‌کند.
 • می‌توان از آن برای مشخص کردن محل قرار گرفتن قطعات بر روی برد الکترونیکی استفاده کرد، به این ترتیب مونتاژ کاران فراموش نمی‌کنند که قطعات را روی برد مدار چاپی قرار دهند.
 • Silkscreen در PCB همچنین به علائم هشدار دهنده کمک می‌کند که معمولاً برای نشان دادن مقادیر پارامترهای بالاتر مانند ولتاژ، جریان و توان بالا استفاده می‌شوند. با چاپ علامت خطر بر روی برد مدار چاپی، کاربر هنگام کار با PCB احتیاط های لازم را انجام می‌دهد تا دچار سانحه نشود.
 • می‌توان از چاپ Silkscreen در PCB برای نوشتن مقادیر سلف ها، مقاومت ها و سایر قطعات استفاده کرد. به این ترتیب احتمال قرار دادن یک قطعه با مقدار نادرست روی برد مدار چاپی کاهش می‌یابد.
 • به عنوان یک شاخص مرجع برای شناسایی نوع قطعه و قطبیت آن عمل می‌کند. به این ترتیب هنگام مونتاژ قطعاتی مانند دیودها، خازن‌های الکترولیت، آی سی ها، ال ای دی ها و … که جهت نصب قطعه مهم است، به مونتاژ کار کمک می‌کند تا قطعه را در جهت صحیح بر روی برد مدار چاپی نصب کند.

افزودن لایه چاپ Silkscreen بر روی برد مدار چاپی آخرین مرحله در فرآیند ساخت است. همان‌طور که گفته شد، Silkscreen لایه‌ای است که از رد جوهر برای شناسایی تمام اجزای برد PCB، نقاط تست، بخش‌های PCB، نمادهای هشدار، آرم‌ها و علائم و غیره استفاده می‌کند. این اشکال، اعداد و حروف، زبان جدیدی نیستند. همچنین از لایه چاپ راهنما می‌توان برای نشان دادن عملکرد هر یک از پین ها استفاده کرد. لایه چاپ راهنما معمولاً در سمت قطعات اعمال می‌شود. اگرچه ممکن است در قسمت لحیم کاری نیز اعمال شود که هزینه را افزایش می‌دهد.

جوهر مورد استفاده، یک جوهر اپوکسی غیر رسانا است. جوهر مورد استفاده برای این مارک ها فرمولاسیون بالایی دارد. معمولاً از 3 رنگ استاندارد استفاده می‌شود که شامل سیاه، سفید و زرد است، اما لایه چاپ سولدر می‌تواند هر رنگی باشد.

روشهای چاپ لایه Silkscreen در PCB

برای چاپ Silkscreen در PCB بر روی بردهای مدار چاپی سه روش کلی وجود دارد.

1- چاپ راهنما بصورت دستی

چاپ راهنما به روش دستی زمانی انجام می‌شود که عرض خطوط بیشتر از 7 میلی اینچ باشند با تلورانس 5 میلی اینچ. برای این روش به یک استنسیل ساخته شده از نایلون نیاز دارید. جوهر از طریق شابلون یا همان استنسیل روی لمینت فشار داده می‌شود. سپس برد مدار چاپی را در یک کوره، اصطلاحا پخت می کنند تا جوهر خشک شود.

2- تصویربرداری عکس مایع (LPI)

این روش زمانی استفاده می‌شود که عرض خطوط بیشتر از 4 میلی اینچ باشد. Liquid Photo Imaging کاملاً شبیه فرآیندی است که برای استفاده از ماسک لحیم کاری استفاده می‌شود. در این روش یک اپوکسی مایع قابل تصویربرداری روی لمینت پوشانده می‌شود و سپس در معرض نور UV قرار می‌گیرد. این روش بسیار دقیق تر از روش چاپ دستی است.

3- چاپ مستقیم (DLP)

(DLP (Direct Legend Printing از همه این فرآیندها دقیق‌تر و گران‌تر است. در این فرآیند یک پروژکتور جوهر افشان با جوهر اکریلیک استفاده می‌شود که مستقیما با استفاده از داده های CAD بر روی PCB خام اعمال می‌شود. جوهر هنگام چاپ با نور ماوراء بنفش خشک می‌شود. البته باید توجه داشت که جوهر اکریلیک روی بردهای با پوشش نهایی نقره‌ خشک نمی‌شود.

1/5 - (1 امتیاز)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.