سفارش PCB برای تامین کننده

سفارش pcb برای تامین کننده

سفارش PCB برای تامین کننده یکی از مراحل مهم طراحی PCB است زیرا اگر PCB طراحی شده، اشتباه سفارش گذاری شود می تواند خسارت جبران ناپذیری به ما وارد کند؛ مخصوصا هنگامی که سفارش PCB در تیراژ بالا صورت می گیرد. بنابراین بسیار مهم است که برد مدار چاپی بدرستی سفارش گذاری گردد. در این مقاله به موارد مهمی می پردازیم که هنگام سفارش گذاری PCB باید مشخص کنید.

سفارش PCB برای تامین کننده

به طور کلی تولید یک PCB کامل شامل دو مرحله اساسی است:
۱- ساخت خود برد خام
۲- لحیم کاری (مونتاژ) قطعات
البته برای تولید کامل یک برد مدار چاپی، علاوه بر این دو مرحله، کنترل کیفیت و تست برد الکترونیکی نیز در مرحله بعدی قرار می گیرند. هنگام سفارش PCB (برد خام) باید فایل‌های Gerber را که در نرم‌افزار آلتیوم دیزاینر تولید می‌شود، به سازنده ارائه دهید.

سفارش pcb برای تامین کننده

برای مونتاژ PCB باید لیست قطعات (BOM) که تمام کامپوننتها را فهرست می کند، و همچنین فایلی به نام Pick-and-Place که حاوی مکان های دقیق هر قطعه است را برای تامین کننده ارسال کنید. هر دوی این فایل ها توسط نرم افزار طراحی PCB (نرم افزار آلتیوم دیزاینر) تولید می شوند.

در ادامه این مقاله به توضیح در مورد مهمترین مشخصات مختلف در مرحله اساسی ساخت برد خام می پردازیم.

مشخصات استاندارد نوع برد مدار چاپی هنگام سفارش PCB

شما می توانید هنگام سفارش PCB ، برد مدار چاپی را بصورت “برد تکی یا single” ارسال کنید. و سپس از تامین کننده بخواهید که بصورت پنل (شیت بندی) تولید کند و یا اینکه خودتان برد الکترونیکی را شیت بندی کنید و برای تامین کننده ارسال کنید. بردهای مدار چاپی معمولا به صورت تکی تولید نمی شوند بلکه در پنل های بزرگتر که حاوی چندین برد تکی است، تولید می شوند. این امر باعث می شود که تولید بردهای با ابعاد کوچک کارآمدتر شود.

سفارش pcb برای تامین کننده

پس از مونتاژ PCB (لحیم کاری قطعات)، بردهای تکی روی هر پنل جدا می شوند. در بیشتر موارد نیازی به نگرانی در مورد پنل سازی نیست زیرا سازنده، بردهای مونتاژ شده را که قبلاً جدا شده اند را به شما تحویل می دهد.

طراحی متفاوت در پنل هنگام سفارش PCB

سفارش pcb برای تامین کننده

امکان ترکیب بردهای مدار چاپی مختلف با هم در یک پنل نیز وجود دارد. اگر محصول شما به چندین برد PCB مختلف نیاز دارد، می توانید برای صرفه جویی در هزینه، همه آنها را در یک پنل قرار دهید.

برخی از مهمترین موارد در سفارش PCB برای تامین کننده

مهمترین مواردی که هنگام سفارش PCB برای کارخانه سازنده باید مشخص کنید عبارتند از:

اندازه PCB

سفارش pcb برای تامین کننده

در صورت سفارش pcb بصورت تکی، ابعاد برد مدار چاپی تکی عامل مهمی در هزینه PCB است. در صورت سفارش pcb بصورت پنل، ابعاد پنل مهم است.

تعداد برد در سفارش PCB

سفارش pcb برای تامین کننده

تعداد برد بر قیمت نهایی تاثیرگذار است. در سفارش pcb برای نمونه مهندسی ۲ الی ۳ برد تکی سفارش دهید، سپس بعد از مونتاژ و عیب یابی و بررسی تمامی موارد سفارش تیراژ دهید.

تعداد لایه های PCB

تعداد لایه ها در سفارش PCB برای تامین کننده

تعداد لایه های مسی که برای مسیرکشی در طراحی PCB استفاده می شوند. تعداد لایه های برد مدار چاپی، به جز مواردی که برد یک لایه طراحی می شود، همیشه یک عدد زوج است. ساده ترین PCB از یک برد دو لایه (بالا و پایین) استفاده می کند. اکثر طرح های با پیچیدگی متوسط ​​(یعنی میکروکنترلرها) به 4 تا 6 لایه نیاز دارند و طرح های پیچیده تر (یعنی ریزپردازنده ها) به 8 لایه یا بیشتر نیاز دارند. تعداد لایه ها در سفارش pcb به طور مستقیم بر هزینه PCB تأثیر می گذارد.

متریال PCB

سفارش pcb برای تامین کننده

متریال، ماده پایه ای است که در PCB بین لایه های مسیرکشی استفاده می شود. FR-4 تا حد زیادی رایج ترین ماده است که برای اکثر طرح ها کافی است. FR-4 در نسخه های مختلف Tg عرضه می شود که Tg به عنوان دمای انتقال شیشه ای شناخته می شود. این دمایی است که در آن ماده شروع به از دست دادن سفتی خود می کند و بیشتر لاستیکی می شود. برای اکثر طرح ها TG150-160 انتخاب خوبی بدون هزینه اضافی است. افزایش تا TG170-180 هزینه قابل توجهی را اضافه می کند.

نوع وایا

تعیین نوع via در سفارش pcb برای تامین کننده

نوع Via را هنگام سفارش pcb در بردهای چند لایه باید مشخص کنید. وایاهای کور و وایاهای مدفون فقط زمانی استفاده می شوند که کوچک کردن اندازه برد چند لایه، حیاتی باشد زیرا هزینه برد را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند. وایاهای معمولی through-hole هستند به این معنی که از تمام لایه ها عبور می کنند، حتی لایه هایی که به آنها نیاز نیست. این viaها می توانند فضای غیرضروری را در لایه هایی که به آنها متصل نیستند اشغال کنند.

ضخامت PCB

ضخامت PCB در سفارش PCB برای تامین کننده

منظور ضخامت نهایی برد مدار چاپی است. رایج ترین ضخامت برد 1.6 میلی متر (0.062 اینچ) است. اگر فضا یا وزن بسیار مهم است، ضخامت نازک تری را باید برای برد مدار چاپی انتخاب کنید. اگر استحکام برد مهم باشد، pcb ضخیم تر بهترین انتخاب است.

ضخامت مس

ضخامت مس در سفارش PCB برای تامین کننده

منظور ضخامت لایه مس بر روی PCB می باشد. رایج ترین ضخامت مس ۱ اونس برابر با 35 میکرومتر است. اگر میزان جریان عبوری از ترک ها زیاد است، ضخامت بیشتری را باید برای لایه مس مدار چاپی انتخاب کنید.

مینیمم عرض مسیر / مینیمم فاصله

سولدر ماسک در سفارش pcb برای تامین کننده

حداقل عرض مجاز برای هر trace و حداقل فضای مجاز بین trace ها می باشد. این مقدار بر حسب میلی متر (میل یک هزارم اینچ) اندازه گیری می شود. 10 میلی اینچ رایج ترین اندازه هاست، اما در بسیاری از طرح هایی که فضا در آنها بسیار مهم است ممکن است نیاز به کاهش فاصله به 3 تا 5 میلی اینچ داشته باشید. در سفارش PCB برای تامین کننده هنگامی که به زیر 6 میل بروید، قیمت شروع به افزایش قابل توجهی می کند.

حداقل اندازه سوراخ

سفارش pcb برای تامین کننده

حداقل اندازه سوراخ بر روی برد مدار چاپی که می توان سوراخکاری کرد. هر چه سایز سوراخ کوچکتر باشد، قیمت ساخت برد مدار چاپی PCB بیشتر می شود.

سولدر ماسک pcb

سولدر ماسک در سفارش pcb برای تامین کننده

سولدر ماسک یا ماسک لحیم کاری پی سی بی، لایه محافظی است که برای جلوگیری از اکسید شدن و ایجاد پل های لحیم کاری (شورت) بین پدهای لحیم مجاور، به کار می رود و فقط بر روی لایه های بیرونی برد مدار چاپی اعمال می شود. سبز متداول ترین رنگ و البته ارزانترین رنگ است، اما می توانید هنگام سفارش pcb رنگ های دیگر را نیز انتخاب کنید.

چاپ Silkscreen 

چاپ Silkscreen 

چاپ راهنما یا سیلک اسکرین لایه ای است که برای اضافه کردن متن و تصاویر ساده (لوگو) به برد مدار چاپی به کار می رود.

پوشش نهایی pcb

سفارش pcb برای تامین کننده

پوشش نهایی یا surface  Finish پوششی است که برای جلوگیری از خوردگی و بهبود قابلیت لحیم کاری، در لایه های بیرونی برد به پدهای مسی اضافه می شود. علاوه بر پدهای مسی، پوشش نهایی بر روی ترکهایی که با چاپ سبز پوشیده نشده اند نیز اعمال می شود. در گذشته HASL انتخاب غالب پوشش نهایی بود، اما در حال حاضر بیشتر با انواع دیگر پوشش نهایی مانند OSP یا ENIG (غوطه‌وری طلا) جایگزین شده است زیرا بدون سرب هستند. پوشش نهایی غوطه وری نقره نیز یک گزینه دیگر بدون سرب است.

نوع برش pcb

نوع برش در سفارش pcb برای تامین کنندههنگام سفارش pcb نوع برش برد مدار چاپی هم بر قیمت نهایی بسیار تاثیرگذار است. رایج ترین برش برای بردهای مستطیلی برش v-cut می باشد. اما انواع دیگری از برش نیز وجود دارند که باید هنگام سفارش PCB مشخص کنید. برش وی کات رایج ترین و در عین حال ارزانترین نوع برش برد مدار چاپی است.

تست الکتریکال

تست الکتریکال در سفارش pcb برای تامین کننده

تست الکتریکال PCB یکی از مجموعه تست هایی است که برای بررسی صحت عملکرد یک محصول الکترونیکی انجام می شود. تست الکتریکال PCB یا تست اتصالات PCB با هدف بررسی صحیح بودن اتصالات پدها، وایاها و ترک های برد مدار چاپی انجام می شود. در این تست پارامترهای مختلفی مثل اتصال کوتاه بودن، مدار باز بودن، تست مقاومت و … اندازه گیری می شوند.

4/5 - (4 امتیاز)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

  1. سلام و ممنونم از آموزشی که میزارید برای یادگیری ما وبقیه دوستان ویک سوال هم داشتم میخواستم بپرسم مداردربازکن ریموت کدلرن بدون میکروکنترلر که pcb آنرا رسم کردید اندازه طول وعرض چقدر باید باشد