بازرسی نوری خودکار AOI

بازرسی نوری خودکار AOI

بازرسی نوری خودکار AOI، یک تکنیک کلیدی است که در تست برد مونتاژ شده استفاده می‌شود. تست AOI امکان بازرسی سریع بردهای مونتاژ شده با دستگاه Pick and Place را فراهم می کند تا اطمینان حاصل شود که بردها به درستی تولید شده اند. تست AOI تکنیکی مبتنی بر ماشین است که برای ارزیابی PCB از نظر عیوب احتمالی مانند عیوب سطحی، عیوب ابعادی و عیوب قرارگیری قطعات استفاده می‌شود.

بازرسی نوری خودکار AOI چیست؟

بازرسی نوری خودکار AOI (Automated Optical Inspection) یک فرآیند QC بسیار مهم برای بررسی کیفیت لحیم کاری SMT می باشد. همه بردها 100% توسط دستگاه AOI در خط SMT بررسی می شوند. دستگاه به طور خودکار از طریق دوربین، pcb را اسکن می کند، و تصاویر بدست آمده را با پارامترهای از قبل تعریف شده مقایسه می کند. پس از پردازش تصویر، عیوب بررسی شده را مشخص می کند و برای تعمیر دستی روی مانیتور نمایش می دهد.

بازرسی نوری خودکار AOI چیست؟

با پیچیده تر شدن مدارها، بازرسی دستی بردها تقریبا غیرممکن شده است و بنابراین بازرسی نوری خودکار AOI نقش مهمی در بررسی بردهای مدار چاپی پس از مونتاژ بازی می کند و با پایین نگه داشتن هزینه تا حد ممکن (زیرا یک فرآیند خودکار است) به دستیابی به کیفیت محصول مورد نظر در خط تولید کمک می کند.

بازرسی نوری خودکار AOI چگونه کار می کند؟

بازرسی نوری AOI از اپتیک ها و الگوریتم های پیشرفته برای بررسی ایرادات و اشکالات بردهای مدار چاپی استفاده می کند. ابتدا یک اسکن با کیفیت بالا از یک برد از قبل تکمیل شده در سیستم قرار می گیرد، سپس به طور خودکار هر برد جدیدی که از سیستم عبور می کند را با این برد اصلی مقایسه می کند.

بازرسی نوری خودکار AOI چگونه کار می کند؟

بازرسی با اسکن بصری برد مدار چاپی شروع می شود و سپس تصویر گرفته شده از برد با تصویر برد ایده آلی که به دستگاه AOI وارد می شود، مقایسه می شود. این برد در زیر منابع نور بسیار روشن مانند نور فلورسنت، LED/ مادون قرمز یا ماوراء بنفش با یک یا چند دوربین با کیفیت بالا قرار می گیرد. به این ترتیب دستگاه AOI تصویر برد PCB را می گیرد. سپس دستگاه AOI تصویر گرفته شده را با اطلاعات تعریف شده از قبل مطابقت می دهد. پس از این مقایسه، AOI نقص ها را برجسته می کند. ماشین AOI برنامه ریزی شده است و از الگوریتم های مختلفی برای استانداردهای قابل قبول برد PCB استفاده می کند.

آیا بازرسی نوری خودکار AOI بهتر از بازرسی بصری است؟

بردهای مدار چاپی روز به روز به طور فزاینده‌ای پیچیده‌تر می‌شوند، این پیچیدگی به این معنی است که بازرسی بصری همیشه گزینه مناسبی نیست. اینجاست که بازرسی نوری AOI در کانون توجه قرار می گیرد.

این سیستم قادر به تشخیص قطعات نادرست، قطعات مفقود شده، کیفیت اتصالات لحیم کاری، شورت لحیم کاری و قطعات نادرست قرار داده شده ، می باشد. به این ترتیب، می‌توانند تمام بررسی‌های بصری را که قبلاً توسط اپراتورها بصورت دستی انجام می شد را با سرعت و دقت بسیار بیشتری انجام دهند.

چرا ما بازرسی نوری خودکار AOI را انتخاب می کنیم؟

استفاده اولیه از بازرسی نوری خودکار AOI می‌تواند از ارسال بردهای بد به مراحل مونتاژ بعدی جلوگیری کند و به کنترل فرآیند خوب دست یابد. که هزینه های تعمیر را کاهش می دهد و از اسقاط بردهای غیر قابل تعمیر جلوگیری می کند. با بازرسی نوری خودکار AOI به عنوان آخرین مرحله مونتاژ بردهای مدار چاپی، می‌توانیم تمام خطاهای مونتاژ مانند چاپ خمیر لحیم ، قرار دادن اشتباه قطعات و فرآیندهای reflow را پیدا کنیم که سطح بالایی از امنیت را فراهم می‌کند.

چرا ما بازرسی نوری خودکار AOI را انتخاب می کنیم؟

در مقایسه با بازرسی بصری، بازرسی نوری خودکار AOI تشخیص خطا را بهبود می بخشد، به خصوص برای PCB های پیچیده تر و حجم تولید بزرگتر. برخی از مزایای آن عبارتند از:

  • مکان دقیق: به کوچکی 01005.
  • کم هزینه: برای بهبود نرخ عبور PCB
  • تنوع بازرسی آبجکتها : شامل اتصال کوتاه، مدار شکسته، لحیم کاری ناکافی و غیره، .
  • روشنایی قابل برنامه ریزی: انقباض تصویر را افزایش می دهد.
  • نرم افزار با قابلیت شبکه: جمع آوری و بازیابی داده ها توسط متن، تصویر، پایگاه داده یا ترکیبی از چندین فرمت.
  • بازخورد موثر: به عنوان مرجع برای اصلاح پارامتر قبل از ساخت یا مونتاژ بعدی.

چه نوع نقص هایی در طول بازرسی نوری خودکار AOI شناسایی می شود؟

سه بعد اصلی برای چک کردن وجود دارد: تست موقعیت، تست مقدار، تست لحیم کاری. عیوب سطحی مانند گره ها، خراش ها و عیوب ابعادی مانند مدارهای باز، شورت و نازک شدن لحیم کاری را می توان توسط بازرسی نوری خودکار AOI تشخیص داد. تشخیص قطعات اشتباه، قطعات گمشده و قطعات نادرست قرار داده شده نیز قابل انجام است.

بازرسی نوری خودکار AOI

همچنین مانیتور AOI به کارکنان تعمیر و نگهداری می‌گوید که آیا برد مدار چاپی درست است یا خیر و محل تعمیر را مشخص می‌کند.

محدودیت های بازرسی نوری خودکار AOI

بازرسی نوری AOI فقط می تواند مشکلات سطحی را شناسایی کند، بنابراین اگر یک مشکل داخلی در PCB چند لایه وجود داشته باشد، بازرسی نوری خودکار AOI قادر به تشخیص آن نخواهد بود.

تفاوت بین ICT و AOI

(1) فناوری اطلاعات و ارتباطات به بررسی خصوصیات الکتریکی اجزای الکترونیکی مدار متکی است. در ICT مشخصات فیزیکی قطعات الکترونیکی و برد مدار توسط جریان، ولتاژ و فرکانس شکل موج واقعی تشخیص داده می شود.

(2) اما بازرسی نوری خودکار AOI دستگاهی است که عیوب رایجی را که در تولید لحیم کاری بر اساس اصل نوری با آن مواجه می شود، تشخیص می دهد. گرافیک ظاهری قطعات برد به صورت اپتیکال بررسی می شود و اتصال کوتاه بررسی می شود.

مزایای تست بازرسی نوری خودکار AOI

فرآیند خودکار کنترل مونتاژ محصولات الکترونیکی باعث صرفه جویی در زمان می شود و امکان حذف هر گونه خطا در فرآیند تولید انبوه را با دقت بیشتری ارائه می دهد.
سازندگان اغلب از تست‌ AOI استفاده می‌کنند که اطلاعات ارزشمند زیادی در رابطه با مونتاژ صحیح بردهای مدار چاپی ارائه می‌دهند. این تست ها چیست و چه مزایایی برای تولیدکنندگانی که از آن ها استفاده می کنند ارائه می کنند؟

تست AOI (بازرسی نوری خودکار) اولین گروه از آزمایشات، به اصطلاح کنترل نوری است که از تجهیزات تخصصی و بسیار دقیق استفاده می کند. این روش هم برای سیستم های بزرگ و هم برای اجزای میکروسکوپی روی PCB ها استفاده می شود.

تست بازرسی نوری خودکار AOI

 

تجزیه و تحلیل بسیار دقیق اجازه می دهد تا حتی کوچکترین خطاها را در مونتاژ المانها جدا کنید. به این ترتیب می توانید در مرحله تولید انبوه هرگونه نقصی را برطرف کنید که باعث صرفه جویی در زمان و منابع مورد نیاز در فرآیند تولید می شود.

این راه حل به عنوان پاسخی به نیازهای تولیدکنندگان سیستم های الکترونیکی مدرن معرفی شد. کنترل دستی توسط کارکنان چندان موثر و کارآمد نیست. تست های بازرسی نوری خودکار AOI بسیار دقیق هستند، و با فناوری های مدرن سازگار شده اند و امکان ردیابی سریع و حل مشکل را فراهم می کنند.

نقص هایی که در طراحی و مونتاژ PCB ها شناسایی نشده اند، تولید کننده را در معرض ضررهای بزرگ تجاری قرار می دهد. وقتی عناصر از مرحله تولید فراتر می روند، هزینه های احتمالی ده برابر می شود و ممکن است نام خوب برند را به خطر بیندازد.

تست های پیشرفته بازرسی نوری خودکار AOI روش اثبات شده ای برای تشخیص کوچکترین خطاها می باشد. دستگاه های تخصصی چندین برابر موثرتر از چشم خطاپذیر انسان هستند. آزمایش های انجام شده، خطر نقص در روند مونتاژ PCB ها را کاهش می دهند. و در نتیجه، تولید کننده هزینه های تولید را به حداقل می رساند، در زمان صرفه جویی می کند و محصولات جدید را به سرعت به بازارها معرفی می کند که به حداکثر رساندن سود ترجمه می شود.

3.4/5 - (5 امتیاز)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.