آموزش مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی

آموزش مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی

مهندسی معکوس بردهای الکترونیک، عبارات است هستند که قطعاً بارها به گوشتان خورده است؛ اما پیش از هر چیز لازم است تا با مفهوم این فرایند به زبان ساده آشنا شویم. در حقیقت همان‌طور که از اسم آن پیداست این فرایند یک فرایند معکوس است که در حوزه‌های مختلف و با اهداف مختلف از آن استفاده می‌شود. مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی یکی از رشته‌های پرمخاطب در حوزه الکترونیک است که در آن به بازبینی بردهای الکترونیکی پرداخته و طریقه ساخت آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

با توجه به گسترش روزافزون بردهای الکترونیک، این صنعت موردتوجه علاقه‌مندان زیادی قرارگرفته است. علاقه‌مندان می‌توانند با آموزش مهندسی معکوس مهارت لازم برای دانش مهندسی معکوس را به دست آورند. مهندسی معکوس برد PCB رشته‌ای موردتوجه و پرطرفدار در صنعت الکترونیک است که به تجزیه و تحلیل بردهای الکترونیک و نحوه ساخت آن‌ها می‌پردازد. کارآموزان علاقه‌مند به طراحی و تعمیرات بردهای الکترونیک برای تکمیل دانش خود می‌توانند در دوره‌های مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی شرکت نموده و اطلاعات خود را تکمیل کنند.

چالش‌های مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی

به‌طور کلی زمانی از مهندسی معکوس برد PCB استفاده می‌شود که محصول موجود است اما علم و دانش فنی طراحی و ساخت آن محصول وجود ندارد؛ می‌خواهیم به کمک مهندسی معکوس برد PCB به روش ساخت این محصول و تکنولوژی و دانش فنی آن دسترسی پیدا کنیم. مهندسی معکوس الکترونیک راهکاری است که در موارد زیادی کاربرد دارد. اما فرآیند مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی با مسائل و چالش‌های زیادی همراه است. گاهی فقط یک غفلت کوچک از یک قطعه به‌ظاهر ساده و یا یک مسیر (Track) بر روی برد باعث عدم کارایی برد می‌شود. از دیگر چالش‌های مهندسی معکوس برد PCB می‌توان موارد زیر را نام برد:

  1. نیاز به نظم و دقت فراوان برای ارائه محصولی بی‌نقص.
  2. عدم وجود برخی قطعات در بازار داخلی و نیاز به تأمین قطعات الکترونیک از خارج کشور.
  3. عدم تولید برخی قطعات قدیمی توسط سازندگان و نیاز به یافتن مشابه آن‌ها.
  4. وجود IC (آی سی) های برنامه ریزی شده و دارای قفل بر روی برد که بدون رمزگشایی IC (آی سی) آن عملاً مهندسی معکوس بردهای الکترونیک امکان‌پذیر نخواهد بود.

فرایند مهندسی معکوس برد PCB

روش‌های مهندسی معکوس برد PCB

یکی از روش‌هایی که شرکت‌ها و مجموعه‌های فعال در حوزه مهندسی معکوس الکترونیک در داخل کشور اقدام به انجام فرایند مهندسی معکوس برد PCB می‌کنند، روش تخریبی است که معمولاً برای بردهایی استفاده می‌شود که بیش از دولایه دارند. در این روش با دستگاه CNC از لایه‌های برد مدار چاپی لایه‌برداری انجام می‌شود که لایه به لایه برد را تخریب و نقشه برداری می‌کنند.

کشور چین که به‌عنوان مهد مهندسی معکوس شناخته می‌شود، خود به این روش فرایند مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی را انجام می‌دهد. برخی از شرکت‌های داخلی نیز جهت مهندسی معکوس برد PCB از این روش و از طریق کشور چین اقدام می‌کنند.

این روش بسیار حساس و نیاز به تجربه، مهارت و دقت بالایی دارد؛ ممکن است به دلیل خطا در لایه‌برداری اطلاعات مربوط به اتصالات قطعات به‌طور کل از بین برود. بنابراین انتخاب سورس مناسب چینی جهت انجام این فرایند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

از آنجایی که از بردی که جهت مهندسی معکوس در اختیار ماست ممکن است فقط یک نمونه موجود باشد بنابراین مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی به روش لایه‌برداری دارای ریسک بالایی است. حتی در صورت بدون خطا انجام شدن فرایند لایه‌برداری، ممکن است در هنگام تست و راه‌اندازی نیاز به مقایسه برد معکوس شده با برد سورس باشد که در صورت تخریب، از این امکان محروم خواهیم شد. بنابراین روشی قابل‌قبول است که هم برد اصلی تخریب نشود و در صورت لزوم بتوان به آن رجوع نمود و هم کاملاً بدون خطا و با بالاترین دقت و ضریب اطمینان انجام شود.

روش دوم تصویربرداری اشعه ایکس و پردازش تصویر بدون تخریب برد اصلی است. این روش با دقت و ضریب اطمینان بالاتری صورت می‌گیرد و علاوه بر آن برد نمونه‌ی اصلی هم آسیب نمی‌بیند. لذا در هرکجای فرایند مهندسی معکوس برد PCB که نیاز باشد می‌توان به آن رجوع کرده و با برد معکوس شده مقایسه صورت پذیرد.

معندسی معکوس با اشعه ایکس

آموزش مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی

با آموزش مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی می‌توانید آینده کاری خود را تضمین کنید. با توجه به شرایط تحریم کشور ما، و یا گاهی قدیمی بودن دستگاه‌ها و عدم ارائه خدمات کارخانه سازنده، این حرفه بازار کار مناسبی را ایجاد کرده است که شما می‌توانید با آموزش مهندسی معکوس برد PCB تخصص لازم در این زمینه را کسب کنید و کسب و کار خودتان را به‌صورت مستقل راه‌اندازی کرده و روزبه‌روز در کار خود پیشرفت نمایید.

آموزش مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی

مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی یکی از راهه‌ای خروج از وابستگی به محصولات خارجی و رسیدن به محصولات پیشرفته است که با استفاده از خدمات مهندسی معکوس برد PCB می‌توان به دانش فنی شرکت‌های بزرگ دنیا دست‌یافت. امروزه کشورهای درحال‌توسعه برای داشتن تکنولوژی نو، استفاده از خدمات مهندسی معکوس الکترونیک را برای کوتاه کردن مسیر پیشرفت انتخاب نموده‌اند.

با کمک خدمات مهندسی معکوس برد PCB و با پیشرفت علم و تکنولوژی، شرکت‌ها و مجموعه‌ها در حوزه‌های مختلف در تلاش هستند تا با دستیابی به دانش فنی شرکت‌های بزرگ دنیا، با تولید محصولات جدیدتر و به‌روزتر باهدف افزایش رضایت مشتریان خود، فضای رقابتی بازار داخل و خارج از کشور خود را در دست گرفته و بتوانند محصول خود را باکیفیت بالاتری در سطح دنیا عرضه نمایند.

با نگاه به پیرامون خود در محل زندگی، محیط کار، لوازم، ابزار، خودرو، امکاناتی که جهت رفاه در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم به‌خوبی به این مهم پی می‌بریم که دنیای الکترونیک و دیجیتال با صنایع مختلف آمیخته شده و به‌شدت نیاز به آن‌ها حس می‌شود به‌طوری‌که امروزه نقش جدایی‌ناپذیری در زندگی روزمره انسان ایفا می‌کنند. و نقش پررنگ شرکت مهندسی معکوس الکترونیک در دستیابی به دانش و اطلاعات فنی روز دنیا به‌خوبی نمایان می‌شود. شرکت مهندسی معکوس الکترونیک با آنالیز دقیق مدار الکترونیک و قطعات موجود بر روی برد مدار چاپی و نیز بررسی ورودی‌ها و خروجی‌های برد PCB، یک نمونه جدید طراحی و تولید می‌کند.

درچه شرایطی از مهندسی معکوس استفاده میکنیم؟

خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی - مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی - شرکت مهندسی معکوس الکترونیک

مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی زمانی کاربرد دارد که یک برد الکترونیکی موجود است و می‌خواهیم یک برد دیگر شبیه آن را تولید کنیم و هیچ‌گونه دسترسی به طراح و طرح اولیه نداریم. عواملی نظیر تحریم و مشکلات در واردات باعث بروز مشکلاتی می‌شوند که شرکت مهندسی معکوس الکترونیک در بسیاری از موارد با ارائه خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی و تولید در داخل این تهدید را به فرصت تبدیل کند.

به کمک مهندسی معکوس می‌توان به تکنولوژی ساخت انواع بردهای الکترونیکی و اطلاعات طراحی و همچنین تعمیر و نگهداری دستگاه ها دست پیدا کرد. از طرفی می‌توان با ساخت و تولید بردهای یدکی و جایگزین کردن در خطوط تولید، فاصله زمانی ناشی از خرابی دستگاه‌ها را کاهش داد و در نتیجه از بیکار شدن خط تولید جلوگیری کرد.

شرکت مهندسی معکوس برد الکترونیکی با در اختیار گرفتن تکنولوژی طراحی و ساخت بردهای الکترونیکی سبب آشنایی با طراحی های شرکت‌های بزرگ دنیا می‌شود و این امر باعث می‌شود تا نسبت به طراحی های مختلف دید متفاوتی کسب کرده و بتوان از این تجربه و اطلاعات در طراحی های داخلی استفاده نمود.

مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی برای اهدافی مثل تعمیر تجهیزات، قطعاتی که مستند سازی آنها موجود نیست، ترکیب چند عدد برد، مستند سازی ضعیف و کامل نبودن اطلاعات برد و برای شناسایی قطعات بلااستفاده و… مفید است. مهندسی معکوس PCB راهکاری است که در موارد زیادی کاربرد دارد.

قدیمی بودن بردهای الکترونیکی و عدم تولید آنها توسط سازنده برد

در  مواردی دستگاهی که دارای برد الکترونیکی است پس از گذشت سالها از تولید، نیاز به تعمیر اساسی پیدا می کند که با توجه به تغییرات تکنولوژی و نیز عدم تولید قطعات توسط سازنده، نیاز است تا قسمتی از برد الکترونیکی باز طراحی یا به صورت کامل مهندسی معکوس شود تا از صرف هزینه برای خرید سیستم جدید جلوگیری گردد.

مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی و عدم دسترسی به طرح PCB یا طراح مدار آن

گاهی یک برد الکترونیکی قدیمی نیست؛ اما مشکلاتی از قبیل موارد زیر وجود دارد:

  • دانش فنی طراحی و ساخت آن به دلایلی در کشور وجود ندارد.
  • طراح و سازنده خارجی به دلایلی چون تحریم بین المللی از ارائه خدمات سرباز می زند.

در این گونه موارد، خدمات شرکت مهندسی معکوس الکترونیک کمک شایانی به صاحبان صنایع می کند تا با یک بار صرف هزینه مناسب، نیاز خود را مرتفع نمایند. در کنار مهارت بالایی که برای مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی لازم است، دقت بالا، دانش الکترونیکی و قدرت آنالیز مدارهای الکترونیکی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی و هزینه بالای ملاحظات طراحی و مقرون به صرفه نبودن برای بسیاری از صنایع

همان گونه که در بالا اشاره شد، طراحی برد الکترونیکی در مواردی یک راهکار مناسب است. با این حال، با توجه به ماهیت زمانبر بودن فرآیند طراحی، هزینه های بالا و نیاز به دانش فنی کافی، می تواند باعث شود تا راهکاری جایگزین پذیرفته شود. مهندسی معکوس PCB در بسیاری از موارد این راهکار جایگزین خواهد بود.

گروه مهندسی پی سی بی لرن با بیش از 10 سال سابقه در امر ارائه خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی و با داشتن تیمی مجرب و استفاده ار تکنولوژی روز دنیا می تواند مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی را با دقت 100 درصد انجام دهد. و به عنوان یک شرکت مهندسی معکوس الکترونیک قادر است پروژه های الکترونیکی در صنایع مختلف را بازسازی، طراحی و تولید نماید که تاکنون پروژه های مهندسی معکوس موفقیت آمیز فراوانی را به اتمام رسانده است.

مراحل اجرایی مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی

خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی - مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی - شرکت مهندسی معکوس الکترونیک

بررسی اولیه و شناسایی قطعات:

پس از تحویل برد نمونه از کارفرما، لازم است شرکت مهندسی معکوس الکترونیک بررسی های اولیه را توسط تیم مهندسی بر روی برد الکترونیکی صورت دهد و تمامی جزئیات در نظر گرفته شود. این جزئیات شامل امکان سنجی، تخمین لایه های بردهای چند لایه، بررسی دقیق تمامی قطعات (قطعات خاص، آی سی های برنامه پذیر، بررسی قفل بودن یا نبودن آی سی های برنامه پذیر)، تهیه لیست قطعات BOM، برنامه ریزی جهت زمان بندی و مدیریت پروژه می باشد.

پس از بررسی های اولیه به شناسایی دقیق قطعات پرداخته می شود. هر قطعه دارای پارت نامبر منحصر به فردی است که از طریق آن می توان به اطلاعات فنی آن قطعه دسترسی پیدا کرد. شناسایی قطعات و پیدا کردن پارت نامبر دقیق قطعات، کار حساسی است که نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد. کوچکترین اشتباه در شناسایی قطعات می تواند خسارات مالی و زمانی را به همراه داشته و حتی ممکن است در روند مهندسی معکوس اختلال بوجود آورد.

گاهی ممکن است قطعات داخل برد به دلیل قدیمی بودن و اینکه تولید آن توسط کمپانی سازنده متوقف شده باشد یا به هر دلیلی در بازار داخل و خارج موجود نباشد در این صورت باید با توجه به مشخصات فنی آن، قطعه ای جایگزین برای آن درنظر گرفت که مشخصات فنی آن دقیقا مطابق با قطعه اصلی باشد. برای این کار نیز تخصص، مهارت و تجربه بالایی لازم است. کیفیت و اصل بودن قطعات در کیفیت و طول عمر محصول نهایی بسیار تاثیر گذار است لذا می بایست قطعات اصل و با کیفیت از تامین کننده های اصلی تهیه شوند.

ساخت نمونه ی PCB :

پس از انجام بررسی های اولیه و شناسایی قطعات، جهت استخراخ نقشه مدار اقدام می شود. فایل PCB استخراج شده نقطه به نقطه با برد اصلی مقایسه می شود در صورت تایید نهایی جهت طراحی شماتیک اقدام می شود. طراحی فایل شماتیک باید مطابق با استاندارد باشد زیرا در تحلیل، راه اندازی و عیب یابی به شدت مورد نیاز بوده و کوچکترین اشتباهی سبب گمراهی و از دست رفتن زمان می شود. در نهایت جهت نمونه سازی فایل PCB اقدام می شود.

5/5 - (3 امتیاز)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.