ساخت فوت پرینت پکیج MELF در آلتیوم دیزاینر

امروزه در اکثر بردهای الکترونیکی، دیود SMD به کار می رود که برای آن از پکیجی به نام MELF استفاده می‌شود. بیایید ساخت فوت پرینت پکیج MELF را در خود آلتیوم دیزاینر یاد بگیریم. آلتیوم دیزاینر ابزار بسیار خوبی برای ساخت فوت پرینت پکیج‌های کاربردی کتابخانه آلتیوم دیزاینر گذاشته است که با استفاده از دیتاشیت قطعات الکترونیکی شما می‌توانید خودتان فوت پرینت 3D قطعات دلخواه تان را بسازید.

مراحل ساخت فوت پرینت پکیج MELF

ساخت سند فوتپرینت داخل آلتیوم دیزاینر
برای شروع ساخت فوت پرینت پکیج MELF مرحله اول باید یک فایل فوت پرینت خام بسازیم؛ تا ابزار مناسب برای ساخت فوت پرینت برای ما نمایش داده شود.
نرم‌افزار آلتیوم دیزاینر را بازکنید و از منوی File روی گزینه New کلیک کنید. حالا گزینه Library را بزنید و بعد روی گزینه PCB Library کلیک کنید.
نکته: برای تمامی فایل‌های موردنیاز برای ساخت یک کتابخانه، از پروژه گرفته تا سند فوت پرینت و سیمبل باید از همین بخش Library که الان روش کلیک کردیم وارد شوید.
می‌بینید که فایل‌های دیگری برای ساخت کتابخانه وجود دارند.

ابزار آلتیوم دیزاینر برای ساخت فوتپرینت طبق قوانین IPC
بعد از ساخت یک سند جدید برای فوت پرینت در منوی Tools منوهایی مربوط به ساخت فوت پرینت اضافه می‌شوند. (روی هر سند مانند PCB ، Schematic یا سیمبل کتابخانه منوی Tools متفاوت است.)
دو گزینه خیلی مهم به اسم IPC Compliant Footprint Wizard و IPC Compliant Footprint Batch Generator وجود دارند که هردوی این ابزارها را توضیح خواهیم داد. از طریق هردوی این ابزارها می‌توان فوت پرینت‌های بسیار کاربردی را ساخت.
IPC Compliant Footprint Wizard: با این ابزار می‌توانید خودتان مراحل ساخت یک فوت پرینت را به‌صورت دستی انجام دهید. سایزهایی را که در هر مرحله از کار نیاز دارد را وارد می‌کنید و درنهایت برای شما یک فوت پرینت زیبا می‌سازد.
IPC Compliant Footprint Batch Generator: این ابزار بسیار عالی است. شما می‌توانید هم‌زمان هر تعداد فوت پرینت از پکیج که نیاز دارید را بسازید. به‌طور مثال 10 عدد فوت پرینت از پکیج MELF نیاز دارید، طبق فایل نمونه اکسل که برای شما گذاشته است، فقط سایزها را برای هر فوت پرینت جایگذاری می‌کنید و آلتیوم در کمترین زمان ممکن برای شما می‌سازد.
در ادامه فوت پرینت پکیج MELF را می‌سازیم…

شروع کار با ابزار IPC Compliant Footprint Wizard
روی IPC Compliant Footprint Wizard کلیک کنید. این پنجره باز می‌شود. دکمه Next را بزنید تا برویم برای مرحله بعدی…
انتخاب پکیج MELF برای ساخت فوتپرینت در آلتیوم دیزاینر
خب دوستان، چون ما می‌خواهیم یک فوت پرینت از پکیج MELEF بسازیم، پس باید در بین لیست موجود پکیج MELF را انتخاب کنیم… انتخاب کنید و Next را بزنید.
ساخت بدنه اصلی قطعه MELF
اینجا باید خیلی دفت کنید چون بخش‌های مهمی در ساخت این نوع فوت پرینت داریم؛ چون هم برای مقاومت‌هاست هم برای دیودها.

این عکس سایز پکیج MELF را برای سه دیود مختلف نشان می دهد. طبق این دیتاشیت می‌توانید برای خود فوت پرینت تستی بسازید. اگر برای قطعات خود فوت پرینت می‌سازید یا پکیج قطعه را پیدا کنید و طبق دیتاشیت، پکیج موردنظر فوت پرینت بسازید یا خودتان حتماً اندازه‌گیری کنید.
Package Type: اینجا دو گزینه وجود دارد به نام MELF Diode و MELF Resistor. چون ما می‌خواهیم ابتدا دیود بسازیم، MELF Diode را انتخاب می‌کنیم. وقتی دیود را انتخاب می‌کنید، یک قسمت به نام Cathode Location اضافه می‌شود که جهت منفی دیود را باید تعیین کنیم. ممکن است سوال پیش بیاید چه تفاوتی دارد؟ گاهی شما طبق الگوریتم خودتان پیش می‌روید و در همه سیمبل های کتابخانه‌هایتان پایه 2 منفی است. اما ممکن است برای شخص دیگری پایه 1 منفی باشد و این موضوع مهم است. همچنین سر منفی مدل سه‌بعدی از این طریق تنظیم می‌شود.
تعین فاصله پایه های پکیج MELF
مرحله بعدی به ما می‌گوید باید فاصله پایه‌های را وارد کنیم که در جدولی که بالا گذاشتم با حروف G نشان داده شده است. می‌توانید تغییر دهید ولی چون من نیاز ندارم و طبق سایزهای پیش‌فرض آلتیوم دیزاینر پیش می‌روم، نیازی نیست.
تنظیمات پد برای لحیم کاری قطعات MELF
همان‌طور که قبلاً در ساخت فوت پرینت‌های دیگر گفته‌شده است، شما می‌توانید سایز پدها را طبق سه سایز پیش‌فرض خود آلتیوم که برای شما می‌سازد، تنظیم کنید و از هرکدام از سایزها یک فوت پرینت بسازید و خروجی بگیرید؛ چون در مکان‌های مختلف باید از فوت پرینت‌های مختلف استفاده کرد. اینجا می‌توانید داخل کادر Board Density Level یکی از سایزها را انتخاب کنید؛ یا اگر هیچ‌کدام از سایزهای پیش‌فرض، سایز مدنظر شما نیست، می‌توانید تیک Use Default Values را بردارید و سایزهای دلخواه خود را وارد کنید. از مرحله Component Tolerances و IPC Tolerances بگذرید.
تنظیم سایز و اشکال پد های کتابخانه قطعات MELF
آلتیوم دیزاینر دست شمارا باز گذاشته است می‌توانید در این بخش با غیرفعال کردن تیک Use Calculated Footprint Values به‌صورت دستی سایز پدها را وارد نمایید؛ تا تنظیمات شما روی پدها اعمال شود. اگر نیاز دارید گوشه پدها گرد شود باید بعد از ساخت فوت پرینت به‌صورت دستی پدها را انتخاب کنید و گوشه‌ها را گرد کنید.
تنظیمات سیلک اسکرین لایه راهنما فوتپرینت پکیج MELF
در این قسمت باید لایه سیلک اسکرین یا همان لایه Top Overlayرا تنظیم کنید. می‌توانید ضخامت این لایه را که برای راهنمای برد استفاده می‌شود را تغییر دهید. کافی است عدد داخل کادر Silkscreen Line Width را تغییر دهید.
تنظیمات لایه مکانیکال ها Footprint Package MELF
برای شما لایه‌های کادر دوربرد ، لایه دور بدنه قطعه و مدل سه‌بعدی را تنظیم می‌کند که شما می‌توانید لایه‌هایی که روی این بخش‌ها قرار می‌گیرد را تغییر دهید و یا ضخامت‌های موردنیاز را تغییر دهید. اگر می‌خواهید این تغییرات اعمال شود تیک Add Courtyard Information را بردارید. حالا تنظیمات را وارد کنید.
تنظیم نام و توضیحات فوتپرینت قطعات با پکیج MELF
هر فوت پرینت دو بخش نام و توضیحات دارد. شما می‌توانید اینجا نام و توضیحات را برای پکیج MELF تغییر دهید. همان‌طور که می‌بینید تیک Use Suggested Values را بردارید و شروع به نوشتن کنید.
تنظیمات خروجی گرفتن فوت پرینت قطعه MELF
قسمت Footprint Destination خروجی‌های فوت پرینت را برای شما تعیین می‌کند. اگر Existing PCBLIB File را بزنید می‌توانید مسیری را انتخاب کنید به‌صورت دلخواه روی یک فوت پرینت دیگر جایگذاری کنید. اگر تیک New PCBLIB File را فعال کنید همین‌جا یک فایل جدید می‌سازد بانامی که شما اینجا وارد کرده‌اید.
اگر تیک Product 3D/Step Model را بزنید یک مدل سه‌بعدی هم برایتان می‌سازد ( پیشنهاد می‌کنم برای قطعات سنگین فعال نکنید). می‌توانید پایین‌تر تنظیمات مربوط به مدل سه‌بعدی را انجام دهید.
اگر تیک Embedded را بزنید به‌صورت پیش‌فرض یک مدل سه‌بعدی برای شما می‌گذارد. اگر تیک External File را بزنید می‌توانید یک فایل سه‌بعدی را خودتان در دو فرمت Step و Parasolid که مجاز است آپلود کنید.
بعدازاین تنظیمات Next را بزنید و بعد Finish را بزنید. حالا فوت پرینت شما با مدل سه‌بعدی ساخته‌شده است. هر مکانی که دوست دارید می‌توانید سیو کنید.
فوتپرینت ساخته شده پکیج MELF
این هم از نتیجه نهایی فوت پرینتی که با همدیگر ساختیم. می‌توانید فوت پرینت را در هر مکانی که دوست دارید سیو کنید و در کتابخانه‌های خودتان استفاده کنید. امیدوارم این پست برایتان مفید واقع‌ شده باشد.

4.3/5 - (6 امتیاز)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.