گرفتن خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر و کاربرد آن

گرفتن خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر، خروجی فایل گربر در Altium Designer، فایل گربر چیست؟

در این مقاله قصد داریم چگونگی گرفتن خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر را بررسی کنیم، پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید. اول از همه بیایید با معنی گربر آشنا شویم، اصلا گربر چیست؟ یک فایل گربر به شکل ساده، تصویری از چینش ظاهری یک لایه از طراحی برد مدار چاپی است. PCB شامل مسیرهایی از مس برای اتصال قطعات به همدیگر، لایه راهنما برای نشان دادن راهنمای مونتاژ قطعات و غیره می باشد. همچنین لایه سولدر یا سولدر ماسک که برای جلوگیری از اتصال لحیم بین مسیرهای مسی می باشد را نیز شامل می‌شود.

انواع خروجی های گربر

فرمت‌های متفاوتی برای ساخت گربر (Gerber) وجود دارد که RS254X متداول‌ترین روش مورد استفاده در صنعت برد مدار چاپی (PCB) است. تولیدکنندگان اکثراً برای ساخت و تولید کردن برد مدار چاپی یا برد الکترونیکی، از گربر (Gerber) استفاده می‌کنند که در اینجا نحوه گرفتن خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر را یاد خواهیم گرفت.

آموزش ساخت گربر از آلتیوم دیزاینر

در صنعت الکترونیک نرم‌افزارهای متفاوت و بسیاری جهت ساخت گربر، طراحی و شبیه‌سازی و البته ساخت وجود دارند که در کشور ایران متداول‌ترین نرم‌افزاری که در این زمینه استفاده می‌شود نرم‌افزار بسیار قدرتمند (Altium Designer) آلتیوم دیزاینر است که ما هم می‌خواهیم در همین مورد یعنی درباره خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر صحبت کنیم.

درباره نرم‌افزار آلتیوم دیزاینر

درباره نرم‌افزار آلتیوم دیزاینر، آلتیوم دیزاینر چیست

همان‌طور که میدانید آلتیوم دیزاینر یک بسته نرم‌افزاری طراحی PCB است که ابزارهای متعددی برای طراحی برد الکترونیکی دارد. آخرین نسخه از آلتیوم دیزاینر، نمادی از سال‌ها نوآوری و پیشرفت است که به خلق یک ابزار طراحی کاملاً یکپارچه ختم شده است. آلتیوم دیزاینر به کاربران این امکان را می‌دهد تا از همه ویژگی‌های فرایند طراحی برد یا پی سی بی به‌طور مؤثر و کاربردی استفاده کنند.

حتما مشتاق شده اید که به صورت حرفه ای تر آلتیوم دیزاینر را دنبال کنید، پیشنهاد پی سی بی لرن به شما، گذراندن دوره آموزش آلتیوم دیزاینر است. همچنین با تهیه دوره آلتیوم دیزاینر کتابخانه آلتیوم دیزاینر که به صورت عملی و تجربی در طی سال های مختلف با آزمون و خطا ساخته شده را به صورت رایگان دریافت می کنید.

معمولاً نرم‌افزارهای CAM نرم‌افزارهایی هستند که در طراحی مورداستفاده قرار می‌گیرند و این نرم‌افزارها دارای امکانات بسیار گسترده‌ای مثل Library های متنوع تطبیق داده شده بر قطعات مختلف کارخانه‌ها و انواع ابزارهای موردنیاز در طراحی هستند.

نرم‌افزارهای CAM نرم‌افزارهایی هستند که امکانات بسیار زیادی را برای ساخت و تولید در صنعت برد مدار چاپی دارند. برخی از این امکانات از جمله خروجی های مختلف برای ماشین آلات CNC و فوتوپلاتر های صنعتی و همچنین ماشین آلات تست الکتریکال هستند.

خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر

و اما چگونگی خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر؟ اگر قصد داشته باشیم فایل‌های Gerber را برای PCB تولید کنیم، بایستی یک فایل OutJob جدید به پروژه اضافه کنیم. هنگامی‌که فایل‌ Gerber یا همان گربر را تولید می‌کنید، اطلاعات هر لایه در فایل خودش ذخیره خواهد شد و این فایل‌ها را می‌توانید در یک سند CAMtastic جدید برای بازرسی بارگذاری کنید.

یادتان نرود که فایل‌های اضافی برای سایر لایه‌ها نیز وجود دارند که در زمان ساخت فایل‌های Gerber ایجادشده‌اند، این لایه‌ها شامل اطلاعات دیگری هستند. اکثر این اطلاعات مهم هستند. در اینجا ما دو روش برای خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر داریم، یکی روش ساده‌تر و یکی حرفه‌ای تر!

ساده‌ترین راه برای خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر چیست؟

اگر قصد ندارید یک خروجی حرفه‌ای ایجاد کنید یا اینکه نیازی به استانداردهای خروجی گربر آلتیوم دیزاینر ندارید، می‌توانید از مراحل پایینی صرف نظر کرده و فایل‌های Gerber را از داخل ویرایشگر PCB به وجود بیاورید.

ویرایشگر PBC، مراحل گرفتن خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر

بعد از ذخیره چیدمان PCB، می‌توانید به مسیر «File» > «Fabrication Outputs» > «Gerber Files» بروید. با این کار، پنجره پیکربندی نشان داده خواهد شد و پس از آن می‌توانید لایه‌های موردنظر را در بسته فایل خروجی گربر (Gerber) خود قرار دهید، سپس لایه‌ها را انتخاب کنید، همانند کاری که با فایل OutJob انجام داده‌اید.

خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر به صورت حرفه‌ای

ضمن شروع تولید فایل‌های Gerber، یک فایل OutJob جدید به پروژه PCB خود اضافه نمایید. زمانی که این مورد ایجاد شد می‌توانید پیکربندی فایل‌های تولیدی و البته فرمت‌های فایل موردنظر خود را آغاز کنید.

تولید فایل‌های Gerber، خروجی Gerber از آلتیوم دیزاینر

برای لایه دریل یک فایل به صورت خصوصی ایجاد شده و علاوه بر آن گزینه‌هایی برای فایل‌های Gerber RS-274X ایجاد می‌شود. برای ایجاد کردن یک گزینه خروجی تازه برای فایل‌های Gerber X2، در بخش‘Fabrication Outputs’ راست کلیک کرده و Gerber X2 entry را انتخاب نمایید.

یادتان باشد که می‌توانید مجموعه‌های متعددی از خروجی های Gerber ایجاد نمایید. بعد از ایجاد یک گزینه خروجی Gerber جدید، بایستی پیکربندی کنید که چه اطلاعاتی با هرکدام از این گزینه‌ها استخراج شود. ضمن دسترسی به این پنجره، به‌آسانی بر روی یکی از ورودی‌های فایل Gerber راست کلیک کرده و سپس روی “Configure” کلیک نمایید.

Gerber Setup، تنظیمات گربر در آلتیوم دیزاینر

دو تب بسیار مهم در این پنجره وجود دارد:

  • Layers: می‌توانید در جدول موجود در این برگه، لایه‌های موردنظرتان را برای خروجی گرفتن انتخاب کنید. که شامل همه لایه‌های الکتریکی PCB و همچنین لایه‌های مکانیکی و لایه‌های سیلک اسکرین و هر لایه دیگری در PCB می باشد.
  • Drill Drawing: از اینجا قادر هستید انتخاب کنید که کدام یک از لایه‌های مته زوجی به فایل Gerber تبدیل بشوند. به شکل پیش‌فرض، گزینه “Top layer-bottom layer” در این برگه وجود دارد. با این حال، اگر هر ویژگی منحصر به‌ فرد دیگری را فعال کرده باشید، مثل Blind/Buried Vias یا BackDrilling، گزینه‌هایی را برای این دو لایه‌ مشاهده خواهید کرد.

تا اینجا تقریباً تمام مراحل خروجی گربر از آلتیوم دیزاینر را کامل کرده‌اید، اما هنوز چند حرکت دیگر باقی‌مانده است. روی «Generate content» در کادر سمت راست این پنجره کلیک نمایید.

Generate Content

حال زمانی که روی «Generate Content» در این پنجره کلیک می‌کنید، مجموعه کاملی از فایل‌های Gerber و سایر موارد را دریافت خواهید کرد.

در اینجا برای شما دو راه حل برای خروجی گرفتن گربر از آلتیوم دیزاینر را معرفی کردیم، می‌توانید با توجه به نیاز خود یکی از راه حل‌ها را انتخاب کنید و از آن استفاده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.